fc southampton

klubu FC Southampton

Klub został założony w 1885 roku jako St. Mary’s Church YMA (Young Men’s association). Chłopcy rozgrywali pierwsze mecze głównie na nabrzeżu, za nim po 13 latach przenieśli się na The Dell w 1898 roku.

Klub Southampton St. Mary’s oficjalnie dołączył do Southern League w 1894 roku i wygrał rozgrywki trzy razy z rzędu pomiędzy 1897-99r., a potem ponownie w 1901, 1903 i 1904 roku.

Początkowe sukcesy były przyczynkiem do budowy obiekt  The Dell, gdzie zespół spędził kolejne 103 lata! W 2001 roku klub FC Southampton przeniósł się na nowo wybudowany obiekt St Mary’s Stadium.

Przez pewien okres zespół był zmuszony grać na boisku odwiecznych rywali, czyli FC Portsmouth. Stało się to za sprawą niemieckiej bomby, która wylądowała na płycie boiska wyrywając spory krater, który zalał się wodą.

Zespół był bliski promocji w 1949 i w 1950 roku. Przegrał awans 1 punktem, a potem różnicą bramek. W 1953 przyszedł spadek do 3 Dywizji Południowej.

Do 1960 roku zajęło Swiętym wejście do 2 Dywizji. Derek Reeves zdobył wtedy 39 ze 106 bramek. W 1963 68 tysięcy kibiców na Villa Park oglądało przegrany przez Southampton półfinał FA Cup z Manchesterem United.

Marzenie o grze w Dywizji 1 ziściło sie po raz pierwszy w 1966 roku. Zespół pod wodzą Ted’a Bates’a awansował i szczęściu w mieście nie było końca.

W pierwszym sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej Ron Davies zdobył 43 gole i Święci pozostali na topie przez następne 8 lat. W tym czasie dwukrotnie zakwalifikowali się do europejskich pucharów.

W 1974 zespół stał się pierwszą ofiarą systemu, gdzie z najwyższej ligi spadały 3 zespoły.

Najbardziej pamiętny moment w historii klubu

Oprócz awansu do Pierwszej Dywizji, to na pewno zwycięstwo w finale FA Cup w 1976 roku. Zespół prowadzony przez Lawrie McMenemy wygrał w finale z Manchesterem United 1:0.

W 1978 roku zespół ponownie awansował do Dywizji 1 i po roku znów zameldował sie na Wembley, tym razem ulegając w finale Pucharu Ligi Nottingham Forest 2:3. W tym czasie Alan Ball był jedną z gwiazd zespołu.

Później do zespołu dołączył Kevin Keegan. Zawodnik wybierany dwukrotnie mianem najlepszego gracza Europy. Sezon 1983/84 był najlepszym w historii klubu.

Peter’em Shilton’em  w bramce zespół zajął drugą pozycję w lidze (za Liverpoolem) i osiągnął półfinał FA Cup, gdzie w dogrywce przegrał z Evertonem.

W 1984/85 zespół zajął 5 miejsce w lidze i znów dotarł do półfinału FA Cup.

Lawrie McMenemy  odszedł z klubu i został zastąpiony przez byłego gracza the Saints, Chris’a Nicholl.

W sezonie 1988/89 zespół zapisał się w historii wystawiając w składzie trzech braci:  Danny’ego, Rodney’a i Raymond’a Wallace.

W 1992 roku z Alanem Shearer’em w składzie zespół doszedł do finału Pucharu the Zenith Data Systems Cup gdzie uległ po dogrywce 2:3 z Nottingham Forest. Shearer zdobył wtedy 21 bramek dla drużyny i został powołany do reprezentacji Anglii.

W sezonie 1992/93 z zespołu za rekordową kwotę 3mln funtów Shearer odszedł do Blackburn Rovers, gdzie  świeci tryumfy.

W 2000 roku menadżerem Swiętych został Glenn Hoddle. Utrzymał zespół w lidze, jednak w 2001 roku odszedł do Tottenhamu Hotspur.

W październiku 2001 roku menadżerem Swiętych został Gordon Strachan, który dał zespołowi 11 miejsce w Premier League, co było dobrym wynikiem. W kolejnym sezonie Szkot dał zespołowi 8 miejsce w tabeli i finał FA Cup, niestety przegrany z Arsenalem Londyn. Zespół zakwalifikował się do Pucharu UEFA, gdzie jednak nie zawojował Europy. Następnie Strachan ogłosił, że odchodzi z klubu.

W sezonie 2004/2005 zespół pod wodzą Redknappa zajął ostatnie miejsce w Premier League.

Sezon 2007/08 to kolejny spadek do Division One. Klub był w kompletnym dołku.Do czasu gdy w 2009 roku w Southampton zjawili się Markus Liebherr i Nicola Cortese. Szwajcarski biznesem i jego włoski pomocnik kupili klub i zaczęli stawiać go na nogi.

Po drodze do Premier League zespół wygrał  the Johnstone’s Paint Trophy.

W 2010 roku w wieku 62 lat odszedł Liebherr. Na menadżera został powołany Nigel Adkins, który wprowadził zespół ponownie do Premier League.

Polacy w Southampton

W nowszej historii klubu swoje miejsce zaznaczyli także Polacy. Zwłaszcza napastnicy Rasiak i Saganowski. Najdłużej grał tu jednak bramkarz Bartosz Białkowski. Swoje epizdoy zaliczyli także Tomasz Hajto i Kamil Kosowski.